Hizmet Detayı

Teknoloji hayatımızın en önemli parçalarından biridir. Kendini her alanda gösteren teknoloji araç içlerinde ve tasarımlarında da kendini göstermektedir. Ancak teknoloji her zaman kurtarıcı bir işlem olmamaktadır. Zaman içerisinde arızalanmalar meydana gelebilmektedir. Bu arızalanmalar araçların yolda kalmasına neden olabilir. Bu tarz durumlarda çekici çağrılması ve araçların oto servise gönderilmesi gerekmektedir. Yol yardım araçlar için etkili bir çalışma sistemi üzerinden sağlanmaktadır. Çekici işlemlerinde sürecin nasıl işlediğini bilmeniz ve hangi durumlarda yol yardımı aramanız gerektiğini bilmeniz önemli bir konudur. Poyraz Yol Yardım olarak hazırladığımız bu yazımızda yol yardım nedir, süreç nasıl işler gibi birçok konuda sizlere bilgilendirme yapıyoruz. Poyraz Yol Yardım olarak her konuda sizler için çalışmaktayız.

Yol Yardım Nedir? 

Araç kullanımında trafik, uzun yol seyahatleri yıpratıcı bir süreçtir. Kullanımlarda araç arızalanmaları çok sık başınıza gelebilir. Aracın kullanımı dışında yolun bozukluğu ya da araçta var olan önceki arızalanmalar gibi durumlar yolda kalmanıza neden olabilir. Bu durumlarda yol yardım devreye girmektedir. Oto kurtarma görevi ile anılan yol yardım, arıza ya da kaza gibi durumlarda sizleri bulunduğunuz konumdan alarak en yakın oto servise götürmektedir. Yol yardım hizmetleri çoğu araç için sigorta içerisinde sunulmaktadır. Poliçeniz kapsamında bu sigorta durumunu genişletebilir ve ek hizmetler talep edebilirsiniz.

Çekici, kişisel olarak sizlere hizmet sağlayan bir araçtır. Bu nedenle belirli bir ücretlendirme sunar. Sigorta kapsamında araçlar için belirli yol yardım paketleri sunulur. Bu paketler içerisinde belirli çekici masrafları karşılanmaktadır. Bu durumlarda farklı bir şeyle karşılaşmamak için sigortanızı iyi bir şekilde okumanız ve aracınıza ait tüm bilgileri bilmeniz gerekmektedir. Yol yardım hizmetlerine bakıldığında aslında bir oto kurtarma görevi olduğu söylenebilir. Eğer arıza bulunulan yerde halledilemeyecek durumda ise araç oto servislere götürülür. Ancak bulunulan noktada lastik değişimi gibi işlemler söz konusu ise aracınız o noktada da hizmet alabilir.

Yol yardımı lastik patlaması gibi durumlarda da arayabilirsiniz. Yedek lastiğinizin olmaması ya da araç lastiği değiştirirken zorluk yaşamanız gibi durumlarda, yol yardımı arayabilirsiniz. Sizler için eğer lastiğiniz yok ise çekici hizmeti göndermektedirler. Eğer lastik var ancak değiştirmekte zorluk yaşıyorsanız sizlere yol yardımı lastik hizmetleri olarak bir hizmet sunulmaktadır. Yol yardım çekici kapsamında belirli kapsam aralıkları bulunmaktadır. Kapsam aralıkları yol yardım kapsamında oldukça geniştir. Aracınız için istenen tüm işlemler dâhilinde yol yardım sizlere ihtiyaç dâhilindeki tüm gereklilikleri sunacaktır.

Yol Yardımı Hizmeti Süreci

Araç arızalanmaları ve dikkatsiz kullanıma bağlı kazalar çok fazla yaşanmaktadır. Bu kazaların yaşanması durumunda araç hareket edemez duruma gelebilir ya da kaza nedeniyle aracın oto servise götürülmesi gerekebilir. Bu noktada yol yardım hizmetlerinden yararlanmanız gerekmektedir. 7/24 yol yardım hizmetleri sunulmaktadır. Olayın yaşandığı an aramanız ya da mesaj yoluyla talepte bulunmanız halinde sizlere en kısa sürede yardım edeceklerdir. Belirli şirketler tarafından sağlansa da yol yardım işlemi kara yolu olarak tanımlanan noktalarda hizmet vermektedir. Hizmetten yararlanmak istemeniz halinde gerekli süreç hızlı bir şekilde başlamaktadır. İhtiyacınız olabileceği ve irtibatta kalmanız gerektiği için çekici numarası tarafınıza verilmektedir.

Renault yol yardım hizmeti gibi hizmetleri aramanız halinde ilk olarak yerinizin tespiti yapılır. Tespit işleminden sonra aracınız için bir yol yardım ekibi gönderilir. Ekip aracın bulunduğu noktadan alınıp, en yakın oto servise götürülmesini sağlar. Oto servis hizmeti kapsamında aracınız için bölgede tanıdığınız bir oto servise gidebilirsiniz. Ancak bu çekici tanımı kapsamında olmadığı için ekstra bir ücretlendirme söz konusu olabilir. Bu nedenle en yakın oto servis seçilmektedir. Bu nedenle çekici için herhangi bir yönlendirme yapmadan önce bulunduğunuz noktayı iyi bir şekilde bilmeniz gerekmektedir.

Taşıma hizmetleri çoğunlukla ücretsiz olarak yapılmaktadır. Ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi bu sigortanız kapsamında sağlanmadıysa ücretli olarak da sunulabilir. Aracınızın kasko ve sigortası bu noktada önemlidir. Oto servis hizmeti de aynı şekilde araç sigorta durumuna göre farklılık gösterebilmektedir. Aracınız için yapılan işlem sigorta karşılamasını geçiyorsa belirli bir miktara kadar karşılayabilir. Sigorta, kasko kapsamı dışında yol yardım hizmeti kapsamını bilmeniz önemlidir. Renault yol yardım gibi marka özelindeki yol yardımlar bazı durumlarda direkt olarak sizleri yetkili servislere götürebilmektedirler. Bu nedenle araçlarınız için yapılan sigortalama durumu oldukça önemlidir.

Yol Yardım Hizmeti Teminatı 

Aracınızla yol üzerinde zor durumda kaldığınızda yol yardım hizmetleri devreye girecektir. Aracınız için gerekli tüm işlemleri en iyi ve en hızlı şekilde sizlere sunmaktadırlar. Ancak 7/24 yol yardım hizmetlerine bakıldığında belirli bir kapsam alanı bulunmaktadır. Bunlar belirli bir teminat doğrultusunda sunulmaktadır. Teminatlar geneldir ve her durum için geçerlidir. Aracınızın yalnızca yolda kalması yol yardım için bir teminat durumu değildir. Yol yardım hizmetlerinin genel olarak verdiği teminatlar;

 

 • Aracın kaza yapması durumunda ya da bozulması durumunda çekici hizmeti sunarak, bulunduğu yerden aracın çekilmesi
 • Aracın yakıt bitimiyle yolda kalması halinde yakıt temini
 • Araç lastiğinin patlaması halinde lastik değişim hizmetleri
 • Aracın anahtarının bozulması, unutulması ya da kaybolması gibi durumlarda araç için çilingir hizmetinin devreye sokulması

 

Tüm bu hizmetler daha önce de belirttiğimiz gibi sigorta ve poliçe kapsamında devreye girmektedir. Poliçe kapsamında her sigorta şirketi kendi sistemini oluşturmaktadır. Yol yardım işlemleri ve çekici hizmeti için ek hizmetler sunulmaktadır. Poliçe kapsamında sizlere sunulacak olan diğer hizmetler;

 

 • İkame araç teminin tarafınıza sağlanması
 • Aracın yolda kalması durumlarında kişiler için seyahat tamamlama, otel temin edilmesi ve tıbbi yardım gibi hizmetler
 • Seyahat tamamlanması süreci için sürücü temin edilmesi
 • Araç için ihtiyaç durumunda olan yedek parça temini

 

Bu teminatlar sigorta ve poliçe kapsamında üst düzey paketler içerisinde sunulmaktadır. Aracın durumu ve yapısına göre değişiklik gösterebilmekle birlikte sigorta şirketinin de idaresinde olan bir süreçtir. Poyraz Yol Yardım olarak sizlere sunduğumuz tüm hizmetler de araçlarınız için tüm hizmetleri almanız ve detaylı bir şekilde bilmeniz önemlidir. Yol yardım araçlar için oldukça önemlidir. Eğer sizlere daha fazla hizmet sağlanmasını istiyorsanız, Poyraz Yol Yardım olarak sizlere daha üst düzey bir poliçe hazırlatmanızı tavsiye etmekteyiz. Bu durumda yalnızca araç bakımı değil, sizlerin de bu süreci daha iyi yönetmenizi sağlamaktadır. 7/24 yol bakım hizmeti her zaman sunulmakta olsa da bazı durumlarda yol yardım hizmeti devreye girmemektedir.

Yol Yardım Hizmeti Neden Devreye Girmez?

Yol yardım kara yolu üzerinde oluşan tüm sorunlar için sizlere yardım etmektedir. Ancak araç sorunları dışında bazı durumlarda yol yardım hizmeti almanız ya da çekici hizmeti almanız mümkün değildir. Bu durumlar genelde kişilerin oluşturduğu aksi durumlardan kaynaklanmaktadır. Yol yardım hizmeti alamayacağınız durumlar;

 

 • Araç sahibinin istenmeyen bir madde kullanımı yapması ya da ilaç kullanımı yapması halinde yol yardım talebinde bulunması
 • Sigortalı araç sahibinin araç ile araba yarışlarına katılması
 • Sürekli kaza yapan ve aracın hep aynı şekilde arızalanması durumunda
 • Araç sahibinin/Sigortalının üçüncü kişiler ile kavga etmesi ya da bir olaya karışarak kendini yaralaması
 • Ülke içerisinde meydana gelebilecek doğal afet, terör, iş savaş, grev ve ayaklanma gibi durumlarda

Bu durumlar sigorta kapsamında olmamaktadır. Tamamen üçüncü bir kişi tarafından ya da sürücünün yapmış olduğu farklı bir durumdan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle araçlarınız için en doğru kullanımı sağlamanız ve yolda kalmanız halinde sizlere çekici hizmeti sunulmaktadır.

Yıl İçinde Kaç Kez Yol Yardım Hizmeti Alınabilir?

Yol yardım hizmetleri sigortalandırma kapsamında kısıtlandırılmaktadır. Bu sigorta türünüz ve sigorta şirketinizle alakalıdır. Aracınızın bağlı olduğu sigorta türüne göre yıl içerisinde belirli sayıda yol yardım hizmeti alabilirsiniz. Yol yardım hizmetleri bu noktada ücretsiz olarak karşılanacaktır. Ancak yıl içerisinde sigorta tarafından belirlenen kısıtlı sayıyı geçmeniz halinde yol yardım hizmetleri için belirli bir ücretlendirme tarafınızdan alınmaktadır.